.. Olum gecesi ...

Qorxu,+16,+18 / Maraqli / Hekayeler
06 Shubat 2015
7 159
0

.. Olum gecesi ...
.. Olum gecesi ...

Hefte sonu vaxt kecirmek ucun dostlarimizdan birinin kendine getdik. Oturduqlari ev olduqca kohne idi ve qebiristanliga baxirdi . Texminen aralarinda 5-10 metr vardi.
Gece istiden yata bilmedik ve bir eylence axtarishindaydiq. Evlerinde qaldigimiz dostumuz "Gelin olulerden, onlarin ruhlarindan danishaq. Evin muhiti de uygun. Shusheden baxin qizlar" dedi (Biz hele qebiristanliq oldugunu bilmirdik). Shusheden baxdigimizda ilk gozumuze carpan iri gozlu bayqush oldu. Tam evin yanindaki agacin eve baxan qisiminde oturur ve terif ede bilmeyeceyimiz shekilde ulayirdi. Qorxduq. "Hele de gormediniz mi?" dedi. "Neyi?" dedik. "Boyuk qebiristanligi gore bilmedinizmi hele de" dedi. Qebir dashlari kicik oldugundan gormemeniz mumkun deyildi. Amma mezarin biri pencereden aciq-aydin gorsenirdi. Qebir dashindan bilinirdi ki, bir nece il kecib defninin ustunden. Diqqetle qebiristanliga teref baxirdiq ki, agacin ustundeki bayqush ucaraq hemin dashin uzerine qonaraq yeniden ulamaga bashladi. Daha sonra ise yuxari qalxaraq qaranliqda yoxa cixdi. Qebiristanliqdan qorxmasaq da fikrimiz bayqushun yaninda qaldi. Penceredn bayira baxmaga davam edirdik ki, arxamizdan gelen bir tiqqilti hamimizi diksindirdi. Bayqush evin bacasinda iceri girmishdi. Hec cur otaqdan cixara bilmedik. Shkafin uzerine oturmushdu, qorxunc bir shekilde ulamaga bashladi. O zamanlardan eshitdiyime gore, bayqushun eve girerek ulamasi hec de yaxshi deyildi. Kiminse bu gece olmesini bildiridi, belke de batil inanclardan biridi deye fikir vermedim. Qorxuyla qizin babasini oyandirdiq. Baba otaga gelib "heyvan her cume gecesi bunu eder. Kendin bir delisi bu bayqusha baxardi. Onundu bu heyvan, ozu de tam da Cume gunu olmushdu, rehmetlik" deyince bir-birimize baxishdiq. Yaxshica qorxmushduq. Bu gece uzun surecekdi deyesen. Bayqushu cole atdiqdan sonra pencereye yaxinlasharaq "baxin, bu onun qebiridir" dedi ve en yaxindaki, bayaq gorduyumuz qebiri gosterdi. Pencereni bagladiq. Yerimize kecdik. Gece hava kulekli idi hamimiz yataqda idik, yatmaga calishirdiq. Tam da yuxulamishdiq ki, otaqdaki kohne pencere kuleyin tesiriyle acildi, acilmasiyla da bayqushun yeniden eve girmesi bir oldu. Bayqush yatagin ucunda iri gozleriyle bize baxirdi. Qishqiriq sesimize baba yeniden gelerek bayqushu tutub cole atdi. Ve bize "yaxshi geceler" deyerek yatagina dondu. Gun boyu olanlari dushune-dushune sonunda yuxuya getmishdik. Gece pencerenin ciqqiltisina oyandim, oz-ozume "bu lenete gelmish heyvan da imkan vermeyecek yatmaga axi bizi" deyinerek ayaga qalxdim. Ev tamam sakitlik idi, sanki hec kim yox idi evde. Bayaqki ses-kuyden eser-elamet qalmamishdi bele. Pencereye yaxinlashdim, amma bayqushu gore bilmedim. Geri , yatagima qayidirdim ki, gozum bayaqki qebire satashdi. Diqqetle baxdiqda dashin altindaki torpaqda iri bir delik oldugunu gordum. Gozlerime inana bilmedim , bayaq bele bir shey gormemishdim. Yatagima qayitmaq isteyerken babanin otagindan qeribe bir ses geldiyi eshitdim. Qapini aralayaraq iceri boylandim, inanmagim gelmirdi, bayqush yataginin uzerinde dayanmishdi, babanin uzu-gozu taninmaz hala gelmishdi, yataq qan icinde idi, bayqushun agzinda ise uzunden parcaladigi etler var idi. Qorxudan aglamaga bashlamishdim, geri donub qizlari oyatmaq isteyirdim, qapini baglayib yatdigimiz otaqaga qacanda kimse qolumdan tutdu, bedenime buz kimi bir sheyin toxundugunu hiss eledim, arxamdan gelen nefes sesini de eshide bilirdim hetta, yerimde donub qalmishdim, qorxa-qorxa bashimi arxama cevirdim, gormeyimle qishqirmagim bir oldu, uzu-gozu taninmaz halda olsada, babanin bayaq anlatdigi o olmush kendin delisi aglima geldi, diger eli ile bogazimdan yapisharaq "bayqushuma yaxshi baxmadiniz, onu cole atdiniz, bir-bir menim yanima geleceksiniz" agzini qulagima dayayaraq picildadi.Hec ne ede bilmirdim, sanki bedenim donmushdu, axirinci qishqirigimdan sonra sesimden yuxudan dik atildim. Ellerim bogazimda idi. Otaqdaki qizlar da oyanmishdilar. "Sadece yuxu idi, kecib getdi, qorxma" deyerek teselli vermeye calishirdilar. Su icirerek sakitleshdirdiler, 10 dqeye qeder yanimda oturdular. Bu yuxunun tesirinden teze ayilmishdim. Artiq seher de olmushdu. Amma evlerine getdiyimiz qizin babasinin otagindan gelen qishqirigi bizi de cashdirdi. Qacaraq ora baxmaga getdik, qiz babasinin yataginin qarshinda diz ustunde cokerek aglayirdi. O zaman anladiq. Babasi dunen gece dunyasini deyishmishdi

Novbeti Xeber

Geriye Qayit

Anarim.Az

Sayt Rehberliyi ile Elaqe

Saytdan Istifade Qaydalari

Anarim.Az 2004-2023