✖Sevishme sonrasi qadin olmadim men!!!✖

Qorxu,+16,+18 / Maraqli / Hekayeler
26 Shubat 2015
7 850
0

Xocalida qadin olmush ushagin qara hekayesi

Dizlerimi qarnima cekib oturdum. Bashimi ellerimin arasinda sixib agladim.

Shuurlu bir tekliyin icinde, ozumle qarshilashmaqdan qorxdum, qacmaq istedim! Bilirdim eslinde qacmagin, susmagin, qorxmagin ne demek oldugunu! Amma bu defe bashqa idi… Cunki 23 ildir qurtula bilmirdim!

Yene hemin 4 gun yaxinlashir. Yene men unutmaga calishdigim o gunleri, xatirlayib, 4 gun min defe olub, dirilecem!

Acimasiz qehqeheler, bomba sesleri, qan golune donen kuceler, bitmeyen feryadlar…! İller kecmesine baxmayaraq, hele de ozumu tapa bilmemishem! Ne vaxt yadima dushse, qirib dagidiram. Gozlerim qan canagina donur aglamaqdan.

Yumrugumu, dirnagim etimi qanadana qeder sixiram!

Dunyaya qiz doguldugum, ucun yaradani lenetleyirem!

13 yashim var idi. 12 il kecirdiyim o mohteshem qish feslinin 13-cu ilini yashayirdim. Amma deyesen bu qish daha sert kececekdi!

Muharibenin ne oldugunu derk etmirdim. Amma her shey "kash o seher, hec acilmazdi” dediyim gun deyishdi... Soyuq qish seheri idi. Her teref ag orpeye burunmushdu. Qapi sert shekilde doyulmeye bashladi. Bir qeder sonra ayaqla vururdular.

Ses hamimizi qorxutdu. Atam qapini acan kimi, avtomatin arxasi ile sinesinden vurdular. Zerbenin tesirinden, qeyri-ixtiyari olaraq atam yere serildi!

Sonra silahi bize dogruldaraq cole cixmagimizi emr etdiler. Bizi evimizin qarshisindaki meydana yoneltdiler. Burda coxlugun qadin ve ushaq teshkil etdiyi, xeyli insan vardi. Gulleler goyde ucushurdu. Saga, sola diqqet etmesek, alnimiza deyecek kimi idi.

Bir qeder sonra herbi mashinlardan 20-ye yaxin esger dushub, bize dogru geldi. Avtomati ustumuze tushlayaraq, mashinlara cixmagimiz ucun emr verdiler. Meshenin yaxinliginda herbi hissenin bazasina getirdiler.

Ele mashindan dushende, gorduklerimden shoka dushdum. Dord bir yanda ishgence var idi. Qadinlar zorlanir, kishiler doyulurdu. Avtomatin arxasi ile kishilerin cinsi orqanina vururdular. Bir daha bizim kishilerden ushaq dunyaya getire bilmemekleri ucun….

Yeni dogacaq neslin, onlardan olacagini deyirdiler. Bir qederden sonra kishileri mashindan dushurduler. Atam goze deymirdi.

Hami ac-susuz idi. Men ise ozumu qir qazanina atilmish ve bir azdan eriyib mehlula donecek kimi hiss edirdim. Balaca bedenimle insanlarin arasinda ozumu unudulmush kimi hiss etmeyim ise bir az teselli verirdi. Sanki kicik olmam, avantajim idi.

Bir qeder sonra qaranliq cokdu, gosterishe esasen bizi herbi mashinlara yigaraq mesheye dogru aparirdilar. Yollarda gorduyum menzere dehshet idi. Sheher qan golune donmushdu. Adama ele gelirdi ki, bulud yagish evezine qan yagmishdi.

Ortaliqda dushmen ordunun esgerleri gorunurdu. Yere serilmish insanlarin, olub olmediyini yoxlayirdilar. Hereket ve ses gelen kimi yeniden gulleleyirdiler.

Daha evvel gormediyim yere getirdiler bizi. Burada da xeyli esir ve eyni ishgenceler gordum. İnsanlari diri-diri yandirirdilar. Bezi kishiler ireli cixib, hansisa qadini qorumaq isteyende, gullelenirdi!

Bu gune qeder yadimdadir, bir nece deqiqe erzinde 20 yaxin kishi olduruldu. Kishilerin coxu qadinlara qarshi o menzereni gormekdense, sanki etiraz edib gullelenmeyi daha ustun tuturdular! İnsanliq tarixi o menzereni gormeye hazir olmadigina eminem!

Bash verenleri gormemek ucun olmek isteyirdim. Her defe insanlara edilen vehshiliyi gorende, etimden et kesilirdi. Beynimi uyushdurmaq, yatmaq, yox olmaq isteyirdim. Genc qizlara atalarinin gozunun qarshisinda tecavuz edir ve qorxulu filmlerde, ecaib rol ifacisi kimi qehqehe cekirdiler. "Olume mehkumsunuz, soyunuzu qurudacagiq, qarninizda bizim oglanlarimizi dashiyacaqsiniz”-deyib, qadinlara hucum cekirdiler.

Gozumun qarshisinda hamile qadinin qarnin cirib, ushagi cixardib, ocaga atmishdilar. O menzereni gorende, men coxdan ozumden getmishdim. Gozumu acanda o vahimenin icinde gozuyashli anami gordum.

Orda qaldigim 4 gun davam eden vehshilikden geriye, az sayda sag insan qalmishdi. O vaxta qeder mene, anama ve bir nece qadina toxunmadiqlari mocuze olmali idi.

Novbeti gece idi. Goyun uzu qirmizi idi. Sanki yerdeki qanin rengi, goyde eksini tapmishdi.

Qaranliq, pis qoxulu otagin bir kuncune sixilmishdiq. Bir azdan ayaq sesleri geldi. Anam meni berk-berk qucaqlayib bagrina basmishdi. Elaci olsa sanki yeniden betninde gizledecek qeder titreyirdi. Amma titremesi bosh yere deyildi. Cunki o ayaq seslerinden gelen el, meni anamdan dartib qopardi. Az qalirdi nalesi goye catsin, onu daha evvel bu cur gormemishdim. Meni ne ucun apardiqlarini basha dushmurdum. Aglayir, bildiyim butun yalvarishlari edirdim, aparmamaqlari ucun!

Dehliz boyunca gah suruyerek, gah iteleye-iteleye bir otaga atdilar. Ozumu itirmeden sakitleshdim. Otaga goz gezdirdim. Hiss olunurdu ki, bu otaq digerlerinden seliqeli ve hansisa rutbeli shexse mexsusdur. Bir qeder sonra dehlizde iti ve agir addimlar eshidilmeye bashladi. Qalin bir ses, "onun qizidir?” sualini verib, cavab almadan iceri daxil oldu

Hundur, kok, 45 yashlarinda, saqqali, sacinda tek-tek ag tuk gorunen adamla goz-goze geldik! Uzundeki nifret, urek bulandiran gulumseme ile uzume baxdi. Qefesden acilan vehshi heyvan kimi ustume shigidi.

Sadece elimi uzune atib, cirmaga furset tapa bildim. Cunki bir qederden sonra sacimdan yapisharaq, divara cirpmishdi. Bedenim sanki mashin altindan cixmish kimi sizildayirdi. Deyesen dishim qirildigi ucun agzim da qan icinde idi.

Alnimdan axan qan da, uzumden suzulerek gozume dolmushdu. Ozume gelib, qan dolu gozlerimi acanda, qarnimdaki dehshetli agri, butun agrilarimi unutdurmushdu! Bedenim keyimishdi!

Hereket etmeden, fikirleshirdim. Anamin niye nale etmesini indi daha yaxshi basha dushurdum!

Artiq balaca qiz yox, tecavuze ugramish qadin idim. İci parcalanmish, hissi alinmish, hem bedenine, hem ruhuna, hem geleceyine tecavuz edilmish qadin!

Qadin kimi formalashmayan kicik bedenim, tecavuzun en dehshetlisine meruz qalmishdi.

Yerden qalxa bilmirdim. Sanki illerle yataga bagli xeste idim. İndi ise yataqdan yere dushmush, hemin komeksiz xesteden ferqim yox idi.

Ozume gelmeden novbeti defe eyni adam daxil olmaqla, diger esgerlerin tecavuzune meruz qaldim. Uzunu cirdigim yekeper her defe shushede ve ya guzgude uzunu gorende cekdiyi siqareti bedenimde sondurerek, balaca fahishe ile bashlayan soyushleri siralayirdi. Tebii ehtiyacin ustume tokurdu, "sizi bele mehv etmek lazimdir” deyirdi!

Bedenim siqaret kotuyunun yaniqlari, icim parcalanmish halda daha ne qeder doze bilerdim?! Bezen ele bilirdim gorduklerim yuxudur!

Amma her defe diksinib ozume gelirdim!

Olmek ucun careler axtarirdim. Amma eslinde oluden ferqim yox idi

Qurtulushum da bele oldu. Olu bilib, diger cesedlerle birlikde bir dereye atmishdilar. Sonradan oyrendim ki, esgerlerimizden biri tesadufen xiriltimi eshidib, meni Agdama-xestexanaya aparib. Bir nece il danisha bilmedim. Dilim tutulmushdu.

Bedenimdeki yaralar sagaldi! Ancaq izleri hem bedenimde, hem ruhumda qaldi. Ele hemin gunden butun qoxular barit, butun rengler qirmizi ve qara, butun sesler avtomat ve bomba sesleri oldu…

Ne ushaqligimi yashaya bilmedim, ne gencliyimi, ne qadinligimi. Sevishme sonrasi qadin olmadim men! Genc qizliqdan qadinliga kecid etmedim. Ehtiras, heraret, istilik nedir bilmedim!

Esir oldum, ovlad oldum, shehid qizi oldum, kimsesiz oldum, shagird oldum, telebe oldum, amma qadin ola bilmedim!

Aynanin qarshisina kecib, bedenime baxanda siqaret izlerini gorub bedenimden iyrendim. Bashimin sag terefinden, hemin gun kokunden yolunan sacimin kecel yerini gorende, uzumden iyrendim! Feryadimi kimse eshitmediyi ucun, qulagimdan getmeyen sesimden iyrendim! Qadin oldugum gun, qadin olmagimdan iyrendim! Qadinligi redd etdim!

Hami meni Xocalida tecavuze ugramish qiz kimi gosterdi. Bir daha men yene ozumden iyrendim. Bir gercek var idi eslinde: menim bedenime, barmaqla gosterenlerin ise vicdanina tecavuz edilmishdi.

12 il yashadigim Xocali, 4 gun ve bir adla yadimda qaldi. Tecavuz!!!

Turkan Turan

Evvelki Xeber Novbeti Xeber

Geriye Qayit

Anarim.Az

Sayt Rehberliyi ile Elaqe

Saytdan Istifade Qaydalari

Anarim.Az 2004-2023