Vampirle 45 Deqiqe Canli Sohbet

Qorxu,+16,+18 / Maraqli / Hekayeler
03 Agustos 2015
4 574
0

Bilirem, inanmayacaqsiz. Eslinde sizi inandirmaga cehd de etmirem. Yazini ortaya cixarmamishdan evvel bu barede cox fikirleshdim. Ne edim ki, sizi bu yazimin fantastik eser olmadigina, hec bir bedii uslubdan istifade olunmadigina, umumiyyetle burada insanlarin bilmediyi informasiyalarin movcudluguna inandirim. Adeten, insanlar bir-birini inandirmaq ucun and icirler. Bu en elacsiz meqamlarda edilir. Eslinde men de indi elacsizam. Amma deqiq bilirem ki, eger bu yazimdaki hadisenin heqiqeten, oz bashima geldiyine and icsem, daha da yalanci gorkemine dusheceyem. Menim neyime lazimdir, axi bir yaziya gore, oxucunun gozunde yalanci kimi taninam. Diger terefden, and icsem ki, hansisa vampir mene sizlerin ekseriyyetinizin bilmediyi sirrleri acib, bu yaziya yox, psixi xeste olduguma emin olacaqsiniz. Bu ise mene umumiyyetle lazim deyil. Odur ki, gelin bele danishaq: bu yazini hekaye adlandiraq. Ve bu hekayeni menim yazici texeyyulumun mehsulu kimi qebul edin. (Hetta isteseniz xeste texeyyulun mehsulu adlandirin - onsuz da ne bilirem ki, orada ne deyirsiniz indi). Bashladiq.
Kenanla 7 il evvel universitetin 1-ci kursunda oxuyarken tanish olmushduq. O zaman o tibb tehsili alirdi. Eslinde konkret olaraq hansi situasiyada tanish oldugumuzu xatirlamiram. Bir o yadima gelir ki, qisa muddetden sonra bir-birimize «qardash» deyirdik. Cox sakit tebietli idi. En esasi heddinden artiq bilikli. Men psixologiya ixtisasi uzre tehsil alirdim ve yadima gelir, oz ixtisasimla bagli hansi mesele barede ona sual versem, tam etrafli cavablandirirdi. Bir misal: 2-ci kursda oxuyanda «Ali sinir faliyyeti» fenninden imtahanim var idi. Semestr boyu bu fenni hec oxumamishdim. O mene dedi, gel seni hazirlayim. Ve mene bir gecenin icinde ele informasiyalar verdi ki, sabahi gun imtahanda 5 sualin 5-ni de cavablandirdim. Hem de ele cavab yazmishdim ki. Muellimler bunu haradan kocurduyumu nece gun axtardilar, tapmadilar. Ve o imtahandan bİr nece gun sonra yazdiqlarim tamamile yadimdan cixmishdi. Olmushdum yene de bu fenni hec oxumamish kimi. O vaxt minnetdar oldugum Kenandan hec shubhelenmedim. Yaddashsizligimi qinadim. Ve yaziq Adile muellime men universiteti qurtarana kimi deyirdi: «Ay bala kecib daha, onsuz da qiymet yazmishiq. De gorum, o cavablari hansi kitabdan kocurmushdun?». Men: “Hec haradan kocurmemishdim”, deyirdim. Ne ise… metlebden uzaqlashmayim. Kenan ucaboy, yarashiqliydi. Amma hec vaxt yaninda bir qiz dostunu gormemishdim. Mene deyirdi ki, kebnsiz olaraq qizlarla yaxin munasibet gunahdir. Meni bu munasibetlerden cekindirmeye calishdirdi. Onu dindar kimi taniyirdim. her zaman mene komek edirdi. Universiteti bitirene qeder dostlugumuz davam etdi. Sonra o birden-bire yoxa cixdi. Texminen 2 il. Maraqlidir ki, bir mobil nomresinden bashqa hec bir elaqe yox idi. Ne bir qohumunu taniyirdim, ne dostunu. Ele bil hec vaxt movcud olmayibmish. Sonra yeniden peyda oldu ve dedi ki, esgerlikde imish. Yen de yaxin dostluq edirdik. Qeribe bir ceheti var idi ki, yashini gizledirdi. Menim texmini bildiyime gore, uzagi 28 yashi var. Sonra o meni bir xanimla tanish etdi. Dedi dostumdur. Bir moddet sonra hemin xanimla menim de aramda dostluq munasibetleri yarandi. İlk qadin dostu. Sohbeti uzatmaq fikrim yoxdur. O xanim bir axsham mene zeng edib dedi ki, tecili gorushmeliyik. Qollarini acib gosterdi… goyermishdi. Dedi Kenan edib. Son gunler ozunu qeribe aparir:
- Kecen defe xeste oldugum ucun venama iyne vurmali idi. Shprizi geriye cekib qanimi shprize doludurdu ve icdi. Oten axsham ise bize gelib meni dlivana yixdi. Ele bildim zorlamaq fikri var. Amma o sadece qollarimi mohkem sixib ustume uzandi. Ve dodaginin altinda picildayirdi ki, «Ay Allah axi bele olmali deyildi. Onu elimden alma»…
Qadinin dedikleri hec inandirici gorunmur, xususen de Kenan haqqinda… Ele hemin axsham zeng edib Kenani evime devet etdim. Xanimin danishdiqlari barede sorushdum. Sualdan yayinanda eseblerimi cilovlaya bilmeyib qishqirdim:
- Redd ol buradan. Sen muemmalisan. Hec yashini da bilmirem. Yeqin ki, sadece psixi xestesen. Ozunu agilli aparmaga calishan xeste…
O xeyli muddet gozumun icine baxdi…
- Yashimi bilmek isteyirsen?
- Cehennem olsun senin yashin
- Al bax. - cibinden kohne bir pasport cixardi - al bax, ureyin sakitleshsin.
Kohne sovet pasportu. 11 avqust 1922-ci il. Kazaxistan SSRİ. Budur - heqiqeten onun sheklidir. Adi da, familyasi da… Kuliev Kenan…bu nedir İlahi….
- Zarafat edirsen? - heyecanlanmishdim. Bashimi qaldiranda gordum ki, gozumun icine baxa-baxa aglayir.
- Amma men seni cox isteyirem. Heyecanlandinsa, al buna da bax - cibinden shexsiyyet vesiqesi cixardi. 16 avqust 1981. Quliyev Kenan.
- Butun bunlar ne demekdir?
- Men sene danishacam. Hazir ol. Rahatlashacaqsan. Sonra butun danishdiqlarimi unudacaqsan. Gel bax burada eylesh. - Men onunula uz-uze eyleshdim. Sonra bashladiq sohbete …. O mene vampir oldugunu deyirdi ve bu barede danishirdi. Bir o yadima gelir ki, stolun ustunde mobil telefonum gozume satashdi ve xelvet goturub sesyazani ishe saldim. İndi size teqdim etdiyim hemin telefonun yaddashinda olanlardir. 46 deqiqe ses yazilishi. Oldugu kimi… Etiraf edirem oz yadimda sohbetden hec ne qalmayib. Hemin axshamdan sonra onu bir daha gormedim. Yene de qeyb oldu. Yeqin ki, sesini xelvet yazdigi bilmishdi ve yeqin ki, indi birdefelik qeyb oldu. Axi ozunun dediyi kimi, onlarda intiusiya guclu olur. He, suallarin perakendelyine gore meni qinamayin. Qinamaq istesez, bir anliq ozunuzu menim yerime qoyun. Gorun, hec sual vere bilerdiz? Ne ise... deyesen heqiqeten uzatdim... buyurun oxuyun...
- …. sonra da bashlayirsiz deli olmaga…
- Vampirin insandan ferqi nedir?
- Kenardan gorunmeyen, amma eslinde koklu suretde boyuk ferqi var. Meselen, gozel bir insan resminin, canli insanla muqayisede olan ferqi qeder ferqimiz var.
- Siz cansizsiniz ki?
- Bildim ki, o «tupoy» insan agli ile bele bir sual vereceksiniz. Biz cansiz deyilik. Men sadece muqayise aparmaq ucun dedim. Mesele ondadir ki, mahiyyetimiz cox ferqlidir. Amma qurulushumuz cox oxshardir. Cin - insan - vampir. Ucu de bir-birinden cox ferqldidir, hem de ucu de bir-birine cox oxshardir.
- Meger cin var?
- Var.
- O zaman, gel evvelce cinler barede danishaq.
- Aramizda olan razilashmaya gore, cinler barede cox danishmayacgam.
- Mumkunse, bir onu deyin ki, cinler de vampirler kimi insan cildinde olur?
- Bilirsiniz, biz de, siz de 3 olculu sistemde yashayiriq. Yeni bizde en var, uzunluq var ve hundurluk var. Amma cinler 5 olculu sisitemde yashayirlar. Menim cox sevdiyim bir vampir - Bulqakov, bir defe bir sehv eleyib oz eserinde cinler barede yazib. Onu cezalandirdilar. Duzdur, 5 olculu sisitemi hec tesvir de ede bilmeyib, mueyyen qeder 4 olculu sistem barede yaza bilib. Meselen, orada bir mehmanxana tesvir olunur -otagin qapisini acib girenden sonra boyuk bir pilleken boyuk otaqlara aparir. Amma adi insanlar gelib bu otagi acanda yalniz otagin icerisi gorunur. Sagda qonshu, solda qonshu. Bes o pilleken, o boyuk otaqlar hani? Eslinde insan daxil olub hemishe oldugu kimi yalniz 3 olculu mekani gorur. Ne ise, men bunu size izah ede bilmerem. Siz derk ede bilmeyeceksiniz. Hele biz onu cetinlikle derk edirik. En agilli insanin geldiyi qenaet budur ki, cinler bizim icimizde yashayir, sadece gozumuze gorunmur. Amma ele deyil. Sizin mekanla onlarin mekanlari bir-birine toxunmur. Amma onlar gorurler bizi.
- Neye gore nagillarda, esatirlerde cinler pis bir varliq kimi qeleme verilir?
- Siz ozunuzden bashqa kimi yaxshi qeleme verirsiniz ki?
- Bes vampirlerin, cinlerin insanlara munasibeti necedir?
- Hec bir munasibet yoxdur. İnsanlarin insanalara olan munasibetinin, maraginin milyonda biri ne cinlerde, ne vampirlerde var. Siz ozunuzu o qeder yuksek tutursunuz ki… Ele blirisiniz ele dunya sizin etrafinizda firlanir, cinler, melekler, vampirler gece-gunduz oturub sizin barenizde dushunur. Siz qarishqa ve milcekler haqqinda fikirleshdiyinizin minde biri qeder biz sizin haqqinzda dushunmuruk. Amma biz de, cinler de baxiriq, meselen, sizin senetkarlara. Bir sheyi deyim ki, biz vampirler de cinleri gormuruk. Amma onlar barede informasiyalar aliriq. Bilirik ki, onlar gorunutunu ve sesi saxlaya bilir. Siz texnikada inkishaf edirsiz. Onlar da oz sahelerinde. Meselen: cinler istedikleri vaxt canli olaraq Motsarta qulaq asa bilirler. Sizin kimi disklerle yox ee, heqiqi Motsarta… Yeri gelmishken, Motsart vampir olmasa da, vampirlerden xebardar insan olub. Amma bir daha deyim ki, biz vampirlerin cinlerle birbasha elaqesi yoxdur. Allah serhed qoyub. İmkanlar var, elaqe saxlamaq olar. Amma bu zaman cezasini aliriq. He neden dashiridim? Butun musiqiler.
Sesler eslinde itmir. O enreji kanallari vasitesile qalir. Bu enerji kanallari haqqinda da danishsam, bir shey anlamayacaqsiniz. O bizim- vampir alimlerin keshfleridir.
- Vampir alimler… Kimler var, vampir alimlerden?
- Onu deyim ki, esas keshfleri ele bizimkiler edib. Alim insanlar var. Bunu inkar etmirem. Bizimkiler insan alimler qeder cox keshf elemir. Meselen, bu stolu, stekani, hetta kompyuteri vampir alimler keshf etmeyib. Onlar qanunauygunluqlari keshf edibler. Meselen, hormetli vampirmiz Eynshteyn. Nisbilik nezeriyyesini qoydu ortaya. Haminiz deydiniz bir-birinize. Yaxud da Tesla. Tesla bizim fexrimizdir. O ele bir shey keshf eledi ki, hele bilmirsiniz o ne keshf edib. Hele muzakire movzusudur. Texnikani insan alimler keshf edir. Vampir alimler mahiyyetleri, qanunauygunluqlari. Meselen siz musiqide 7 not taniyirsiniz. Eslinde bunu biz size telqin elemishik. Ona gore de bezen musiqicileriniz diger notlara toxunanda, buna muxtelif adlar qoyursunuz: qeyri-adi ses, false ve sair. Biz buna guluruk ve sizi qesden cercivede saxlamishiq. Eslinde not coxdur.
- Bes mugennilerin icerisinde vampir var?
- Beli, var. Adlarini saymayacagam. Azerbaycan mugennileri maraqlandirirsa, Azerbaycanda esrler boyu 2-3 nefer vampir mugenni olub.
- Yaxshi gel, bele danishaq. Belke siz ozunuz vampir olgunuz ucun vampirleri bele teqdim eleyirsiniz?
- Vampirlerin terefini tutdugumu inkar etmirem. Axi bizim de hisslerimiz var. Amma faktlarim da var, axi elimde. Bir mesele var ki, men ad ceke bilmirem. Axi hansisa taninmish vampiri nece ifsha edim?
- İfsha? Aha. Demeli vampir olmaq yaxshi shey deyil (gulurem)
- Yox. Belke de men ifsha sozunu yerinde ishletmedim. Yeni hemin shexsin bilinmesi lazim deyil, cunki Allah insanlari sevir. Meselen, sabah siz cox varli adam ola bilresiniz ve sozunuzu hami eshider. Siz de deyersiniz ki, filankes vampirdir eslinde. Bu yaxshi deyil axi. Duzdur, ele danishsaniz sizi ele gune qoyariq ki, sesiniz delixanalardan geler. Ve sizin danishdiqlariniza hec kim inanmaz. Amma niye hansisa vampirimizin adi hallansin. Cunki bezi sheyleri biz hissiyata qapilib, axmaqliq edib adamlara acib deyirik, hemin adam da agzini aciq qoyub, bunu her yerde danishanda onu ele veziyyete getiririk ki, o adam ozu oz danishdiqlarina inanmir sonra.
- Vampirler seve bilir?
- Elbette….. sevdiyini cezalandira da bilir. Seve-seve oldure de bilir, seve-seve pislik de ede bilir. Sevginin davranisha dexli yoxdur. Sevgi hisslere aiddir. Davranish beyinin bashqa ocagindadir.
- Peshiman da ola bilir?
- Bu ne sualdir. O nagillardaki vampirler size duzgun teqidm olunmayib. Elbette, sehve gore vampir de peshiman olur.
- Vampirler olacaq hadiseni evvelceden duyur? Umumiyyetle oncedengorme var sizde?
- Eslinde bilmek mumkundur. Onu bilmeyin xususi mexanizmi var. Oyrenmek ucun ise uzun iller lazimdir. Amma bir mesele var. Meselen, menim omrum senden defelerle coxdur. Hele men bu uzun illerimi buna serf edib oyrenmemishem. Neyime lazimdir axi, bu proqrami oyrenim ki, sabah ne olacaq. Sabah olacaqlar insanlari narahat edir, bizi yox. Ona gore bu proqrashlamani oyrenmekde maraqli deyilem. Hele sen bashlasan oyrenmeye, belke de oyrene bileceksen, amma bir de goreceksen ki, artiq bu dar omrunu basha vurursan. Ve illerini buna serf etdiyine peshman olacaqsan.
- Vampir oldugunu ne vaxt bildin?
- Adeten bunu bize aciqlayirlar, heddi-buluga catan dovrde. Amma bizim heddi-buluga catmagimiz sizinkinden xeyli ferqlidir. Umumiyyetle ferqli cehetlermiz coxdur. Meselen, vampirlerin icerisinde hec vaxt narkoman, alkaqolik olmur. Biz spirtli icki icmirik. Amma herden bezi vampirler ozlerini icen kimi gosterir. Meselen bizim bir meshhur mugenni var onun kimi. O qesden bele gorunur. Amma eslinde biz spirtli icki qebul ede bilmirik, hetta spirtli etirlerden de istifade ede bilmirik.
- Vampirler hamisi meshhur insanlardir?
- Yooox. Neyine lazimdir vampirin meshhurluq. Bu deqiqe agli bashinda olan vampir, meselen, Taylandin meshelerinde heyvanlarla xoshbext heyat surur ozu ucun. O qeder istedadli vampirler var ki, istedadini ortaya cixarib insan cemiyyetinde taninmaq istemir. Buna ehtiyac duymur.
- meselen, Azerbaycanin ucqar kendinde yashayan vampir var?
- Kend sheraitinde yashayan var. Meselen, sizde bir soz var ee - filankese bax, kendcidir. Amma yerin altini da bilir, ustunu de…. Eslinde o vampirdir. Kend yerinde yashayib. Oxumaq vacib deyil eee. Onun 500-den cox yashi var, sadece siz bilmirsiniz. Onun qeder yashamaq da bes edir de, yerin altini da, ustunu de bilmeye. Yoxsa insani getirib, oxudub akademik edirler, hemin kendci vampirin bildiyininin 10 faizini bilmir.
- Coxbilmish cobanlar barede nagillarimiz belke buradan yaranib?
- Elbette. Sene bir shey deyim, amma gulme. Santa Klauz deyirler. O heqiqeten var, vampirdir. Onun bir xidmeti var, ona gore ona ebedi omur verilib. Yeni o hec vaxt olmur. Xususi sheyler var, ona emel edib yashayir. Xizir peygember ona dua edib.
-Siz bilikleri nece elde edirsiniz?
- Biliklerin elde olunmasinin bir nece yolu var. Onlardan biri - sizin kimi oxuyub oyrenmek, yaxud da kimdense oyrenmekdir. Digerini ise hele insanlar keshf etmeyib deye termini yoxdur. O diger dediyim varianti izah etmek ucun peygemberleri numune gostere bilerem. Onlar informasiyani veh kimi alirdilar. Duzdur 124 min peygemberin hec biri vampir olmayib. Umumiyyetle vampirler peygember olmur. He, meselen sene bir maraqli fakt deyim. Men oxuyuram kitabi ve o deqiqe baxiram ki, men bunu bilirdim. Belke de 3 deqiqe evvel heqiqeten bilmirdim. Amma hemin deqiqeden sonra men heqiqeten, oradakilari bilirem artiq. Bunu izah etmek bir qeder cetindir. Cunki sirf bize aid olan bir hissiyyatdir. Bizde de oz uzerinde ishleyen ve ishlemeyen olur. Bizim ucumuzun de - yeni cinler, vampirler ve insanlarin bir ortaq noqtesi de var - kollektiv shuursuzluq. Arxetipler. Meselen ilandan siz de qorxursunuz, biz de.
- İlandan qorxursunuz….. tekrarciliq da olsa, bir sual vereceyem yene. Niye vampirler haqqinda filmlerde siz yalniz qanicen kimi gosterilirsiz?
- Bu sadece insan axmaqliigdir. İnsanlar ozlerinden bashqa her sheyi ashagilayir. Tehtelshuur olaraq. Heyvanlari da ashagilayir. Siz bilirsinizmi ki, qoyunun beyninin qirishigi sizinkinden coxdur? Eger hele alimleriniz keshf etmeyibse, deyin arashdirsinlar. Ve yaxud da delfinlerin emosional informasiya oturmek qabiliyyeti sizinkinden defelerle coxdur. Heyvanlari beyenmirsiniz, vampirleri beyenmirsiniz, qulyabanilari beyenmirsiniz. Hetta icinizde melekleri de beyenmeyenler var.
- Men deyerdim, beyenmeyenler yox, inanmayanlar coxdur
-Coxlari ozunu inanmayan kimi gosetirir. Eger insanlar inanmasaydi, umumiyyetle «cin» sozu ishlenmezdi. Nagillarinizda vampirler olmazdi. Besheriyyetin kokunde bu inam var ki, obrazimizi canlandirirsiniz.
- Shexsen men cinlere inanmiram.
- O sizin ushaqliqda aldiginiz hansisa psixoloji tramva ile baglidir.
- Vampirler ne qeder yashayir?
- Sizinle muqayisede tebii ki, cox yashayriq. Amma bizim de az ve cox yashayanlarimiz olur. Bu asilidir nece yashamagimizdan. Meselen: 500 il ve daha cox. Amma menim kimi bezi sheylere emel etmeyenler tebii ki, az yashayir. (gulur) Bizim aramizda munasibetler sizdeki kimi deyil e. Siz qohum-eqraba deyirsiniz, saxta tebessumlerle bir-birinizin evine qonaq gedirsiniz, ne bilim bayram, filan. Sonra da bir-birinizin arxasinca qeybet, filan. Bizlerde bele sheyler olmur.
- Fikir verirem, bedeniniz adi insan bedenidir. Bes bu deri, orqanlariniz 500 il yashamaga nece imkan verir?
- Xeyr adi insan bedeni deyil. Sizin tibbi biliyiniz olsaydi, daha yaxshi izah ederdim. Meselen, urek ishi. Sade dilde deyirem. Urekden cixir boyuk damarlar, onlardan sonra orta filan, sonra daha xirda damarlar, nehayet kapliyarlar. Kapliyarlarin da ucunda xirda kisecikler var. Acilir, yigilir. İnsanlarda urek qani vurur ve qan gelib kapliyarin ucundaki hemin torbaciga dolur, acir onu, huceyreni qidalandirir ve sair… urek novbeti defe vuranda qani sovurur… amma bizde bu proses eksinedir. Yeni bizde qanin dovrani ureyin hesabina getmir. Bizde bayaq torbaciq dedim ha, onun hesabina gedir. Meselen, ag ciyerlerin ishinde de bele tezad var. İnsanlarin ag ciyerinde serbest fealiyyet yoxdur. Bir sozle orqanizmdeki sebeb netice elaqeleri eksinedir.
- Qohum-eqraba demishken, vampirlik genetikdir?
- Beli genetikdir.
- Siz insanla evlenirsiz?
- Beli.
- O zaman ovladiniz da vampir olur?
- Olur ki, ushaq vampirdir, amma insan geninin dashiyicisidir. O sonra insanla evlenende artiq insan dogulur, amma o da ola biler ki, vampir insanla evlensin, ushaq insan dogulsun, amma vampir geninin dashiyicisi olsun. Demek hemin ushaq evlenende onun ovladi vampir olacaq. İlk defe insanlarla vampirlerin genetik qohumlugu Nuh peygemberin gemisi quruya cixanda oldu. Men bilmirem muqeddes kitablarda, dogurdan yadimda deyil, (menim yaddash imkanlarim qibte edilesi deyil) bu gosterilir, yoxsa yox, amma heqiqetde onun gemisinde dishi cinsinde olan insan olmayib. O zaman Allah insanla vampirin evliliyine icaze verib.
- Sizin yigincaqlar olur?
- Beli, olur. Fesil bayramlarimiz olur, insanlarin Ramazan bayramini da qeyd edirik. Bizim ele esas ugurlarimizdan biri odur ki, Ramazanda dua meqamlarini bilirik ve hemin meqamlarda dua edib ugur qazaniriq. Amma insanlar hemin vaxti bilmirler. Oruc da tuturuq. Pirlere de inaniriq. Bilirsiniz, pirlerin ele bir enerjisi var ki, onu sizlerin ekseriyyeti hiss etmir. Hiss edenler de var. Mueyyen sheylere gore, bize pirlere getmek o qeder de olmaz.
- Coxsunuz?
- Ne barede? Men ne bilim sen hansi reqemi cox hesab edirsen. Meselen, siz coxsuz?
- İnsanlar?
- He.
- Meni bilirem ki, 6 milyard insan var yer kuresinde. Amma onun necesi vampirdir onu bilmirem.
- Deqiq bilmirem. Bilsem de, deye bilmerem.
- Her halda biz fikirleshdiyimizden coxsunuz.
- Axi men bilmirem siz ne fikirleshirsiz.
- Her halda nadir deyilsiniz de.
-Elbette nadir deyilik. Biz variq. Siz insanlar ozlerini nadir tapinti hesab edirsiz.
- Aciq shekilde hiss edirem ki, insanlari beyenmirsiz.
- Ele demezdim. Meselen peygemberlerin hamisi insanlardan olub. Qiyamet gunude bizim sizinle ferqimiz olmayacaq. Ona gore ki, Allah emele gore qiymetlendirir. İnsani da, vampiri de cini de. Qulyabanini da.
- Qulyabani? (demek olar ki, bagiriram)
- Onlar haqqinda danishmayacam. Her defe onlar haqqinda danishiram sonra inciyirler.
- Sualdan qacdin, gel bele bir sual verim. Umumiyyetle biz hardan bilirik ki, vampir var, cinler 5 olculu sistemde yashayir ve biz haradan bilmishik ki, cin var, qulyabani var ve sair.
- Bilirsiniz, zamanlar ferqlidir. Vaxt olub biz de mueyyen qeder «naivni» olmushuq, nelerise demishik. İnformasiya yuklenib insan cemiyyetine. Meselen, sizde bir deyim var, bir deli quyuya dash atdi, 100 deli cixara bilmedi. Bizden de biri sizin dille desek «qatiqlayir», o biriler de calishir onun sehvini duzeltsin. Meselen, bize niye spirt olmaz, onun iyinden deli oluruq. Axi icende nelerise, danisha bilerik.
- O zaman size yashamaq biri qeder cetin olar. Cunki omru boyu bir sirri dashimali olursunuz.
- Eh, ona qalsa, sizlerde «mavi»ler var, erine xeyanet eden fahisheler var ki, omurleri boyu sirr dashiyirlar…
- Vampirler xeyanet etmir?
- Hec vaxt. Cunki biz serbest yashayiriq. Kim kimle isteyirse, onunla evlenir.
- Yalan danishirsiniz?
- He, yalan olur. Yalan ele axmaq bir sheydir ki, vampir de yalan danishir. (gulur)
- İnsan genetik vampir deyilse, umumiyyetle hec bir vampirle qohumluq elaqesi yoxdursa, vampir ola biler?
- O sizin xulyalarinizdir ki, filmlerinizde cekirsiniz. Guya vampir dishlese, donub vampir olurlar. Bosh sheylerdir. Umiyyetle bosh ishleriniz coxdur. Meselen, yegane insanlarda rast gelirik ki, cinsini deyishdirir. Guya onda xoshbext olacaq. Eksine onda tam lazimsiz bir sheye cevrilir. Bir transvistit gosterin ki, xoshbext olub. Xeyr.
- Biz vampiri nece tanya bilerik?
- (gulur). Bir misal var e… hami meni deli bilir, sen ise axmaq. Sen deyesen meni emelli bashli axmaq hesab edirsen. Amma o qeder axmaq deyilem ki, bunu da deyim.
- Yaxshi gel edebiyyatdan danishaq. Vampirlerin edebiyyata munasibeti…
- Cox spektik yanashiriq edebiyyata. Ve ancaq vampir yazarlari oxuyuruq. Ona gore de hec vaxt gore bilmersiz ki, bir vampir hansisa, Azerbaycan yazarinin eserini oxuyur. Cunki Azerbaycan yazicilarin icerisinde hec vaxt vampir olmayib. Onu yuz faiz bilirem. Amma shairlerinizden olub. (burada klassik shairlermizden birinin adini cekdi. Amma bura yazmaga cekinirem… N.Q) bir sheyi de deyim. Dahi shair Mehemmed Fuzuli vampirlikden de ustun olub.
- Vampirlikden ustun?
- Beli, o cox uca meqamda olub. Sonra… (fikirleshir) meselen, Shekspir cox axmaq bir adam olub. Ogru Shekspir. O vaxt klassik vampir yazicilarin eserlerini ogurlayib. Sonra onu pazla oldurduk. Bu usul bizde var. Eslinde insanlar onu olmush bilib, aparib basdirir, sonra biz onu cixarib, pazlayib yeniden basdiririq.
- Vampirin milleti olur?
-Yox. Bizde millet olmur. Amma xarici gorunushde ferqlilik olur. Yeri gelmishken, hec vaxt eybecer vampir olmur. Ola bilsin, bezilerimiz heddinden artiq gozel deyilik sizin gozunuzde, amma cirkinlerimiz, eyrilerimiz olmur. Meselen, Mono Liza vampirdir. Onun izah olunmaz gozelliyinin sirri de ele bundadir eslinde.
- Herbi xidmete gedirsiz?
-Bezen insanlarin qayda-qanununa gore gedirik. Amma ekser vaxtlarda getmirik. Yayinmaq bizim ucun asandir. Hele SSRİ dovrunden herbi xidmet bizim ucun elverishli olmayib. Mueyyen natemizliye gore. Ele ona gore de, o vaxtdan yayinmagin yolunu tapmishiq. Yeri gelmishken bir millet var ki, tam vampirlerden teshkil olunub. İndi sual vereceksen ki, hansi millet? Bax onu demeyecem. Bilirem variant kimi sorushacaqsan - ermeniler? Yahudiler? Ve sair… amma onlar deyil. Umumiyyetle hansi milletin oldugunu demeyecem. Ozunu yorma. Maraqlidirsa, bir onu deyim ki, Hindistanda vampir yoxdur. Yeni hindlilerden biri de vampir deyil. İrlandiyalilarin...
Burada sohbet kesilir. Daha dogrusu telefonumun yaddashi dolugundan ses yazilishi dayanir. Lenet olsun insanlarin duzeltdiyi bu telefona… ve lenet olsun vampirin tesir etdiyi insan yaddashima. İndi mene bir shey qalir... Xeyanetimin cezasini gozlemek. Xatirlayirsinizsa, o bele bir fikir seslendirmishdi: «...cunki bezi sheyleri biz hissiyata qapilib, axmaqliq edib adamlara acib deyirik, hemin adam da agzini aciq qoyub, bunu her yerde danishanda onu ele veziyyete getiririk ki, o adam ozu oz danishdiqlarina inanmir sonra». Hele ki, oz danishdiqlarima inaniram... Hele ki...

Bunu mene msn de danishdigim biri gonderib o iddia edir ki men de olardan biriyem indi men sizden sorusuram o insan duz deyir

Evvelki Xeber Novbeti Xeber

Geriye Qayit

Anarim.Az

Sayt Rehberliyi ile Elaqe

Saytdan Istifade Qaydalari

Anarim.Az 2004-2023